21 лютого 2020, Київ
Про цифрову валюту центрального банку
Останніми роками спостерігається стрімкий розвиток сфери цифрових валют, випуск та обіг яких відбувається за різними моделями, з використанням різних технологій та в різному правовому полі.
У цьому контексті багато центробанків досліджують можливість випуску ними власної цифрової валюти (так званої ЦВЦБ – цифрової валюти центрального банку) та варіантів її використання. Форми і технології ЦВЦБ різняться залежно від конкретних потреб, але в будь-якому разі ЦВЦБ розглядається як нова, еволюційна форма грошей центрального банку.
Про дослідження ЦВЦБ Національним банком України
Відповідно до глобальних тенденцій щодо інноваційного розвитку в платіжній сфері Національний банк України у 2016 році розпочав пілотний проект з випуску власної цифрової валюти - «Е-гривні». Під час пілотного проекту було випробувано блокчейн-платформу для випуску ЦВЦБ, як інструменту роздрібних платежів, проаналізовано міжнародний досвід та підходи до впровадження ЦВЦБ, проаналізовано макроекономічний ефект, розпочато розробку оптимальної бізнес-моделі.
Актуальні питання щодо ЦВЦБ
На сьогодні перед Національним банком, так само як і перед економістами зі всього світу, постає багато питань щодо сфери цифрових валют.
Про конференцію
Конференція забезпечить майданчик для обміну знаннями та досвідом між представниками і стейкхолдерами центральних банків, спеціалістами і дослідниками з усього світу щодо потенційної можливості впровадження ЦВЦБ та її місця в фінансовій екосистемі.
Залучені експерти
Під час конференції свої погляди щодо впровадження ЦВЦБ представлять експерти зі Світового банку, Міжнародного валютного фонду, центральних банків Японії, Південної Африки, Уругваю, Фінляндії, Литви, Канади та Швеції, представники фінансового ринку (банки та фінтех), а також науковці.
Реєстрація. Вітальна кава
Вітальна промова
Перерва на каву
Обід
Основна доповідь: ЦВЦБ - огляд світової практики
Перерва на каву
Експертне обговорення: ЦВЦБ в умовах платіжного ландшафту України
Модератор: Анастасія Шевченко
Заключне слово
Фуршет
Національний банк України
Яків Смолій − Голова Національного банку України з 15 березня 2018 року. З 11 травня 2017 року до 15 березня 2018 року − в. о. Голови Національного банку. З жовтня 2016 року − перший заступник Голови. З квітня 2014 року — заступник Голови Національного банку. У банківській системі України працює з часів її формування — понад 25 років. У 1991-1994 роках − у Тернопільському обласному управлінні Національного банку. До 2005 року — заступник голови правління банку «Аваль». У 2005-2014 роках — директор з питань банківського бізнесу товариства «Престиж-груп». Кандидат економічних наук.
Світовий банк
Гаріш Натараджан є провідним фахівцем з питань фінансового сектору в департаменті Світової практики фінансів, конкурентоспроможності та інновацій у Світовому банку. Він очолює міжнародну команду, яка працює над питаннями платежів і ринкової інфраструктури. Гаріш є основним членом міжсекторальних команд Світового банку, які працюють над питаннями Універсального фінансового доступу 2020 року, розвитку ID, державних платежів, цифрової економіки та фінансових технологій (FinTech). Він представляє Світовий банк в декількох робочих групах Комітету з платежів та ринкових інфраструктур (CPMI) в Банку міжнародних розрахунків, Міжнародній організації комісій з цінних паперів (IOSCO) і Раді з фінансової стабільності (FSB) з питань, пов'язаних з платежами, ринковою інфраструктурою та фінансовими технологіями (Fin Tech). Гаріш був провідним учасником підготовки Порядку денного з питань фінансових технологій від МВФ і Світового банку для проведення щорічної зустрічі на Балі, а також співголовою робочої групи CPMI та Світового банку з платіжних аспектів фінансової інклюзії. До приходу у Світовий банк, працював в VISA Inc в Південній Азії на різних керівних посадах з розвитку бізнесу, операцій та управління ризиками. До роботи в VISA, Гаріш, працював в Citigroup, Infosys та інших технологічних компаніях, перш за все у сфері платіжних систем і роздрібних банківських послуг. Гаріш має ступінь бакалавра з електротехніки та електроніки Мадраського технологічного інституту, Індія, а також диплом магістра з менеджменту, спеціалізація «ІТ-системи і фінанси», у Калькутському інтитуті менедженту.
Міжнародний валютний фонд
Танай Кьяаонаронг працює старшим експертом з питань фінансового сектору в Департаменті грошово-кредитних систем і ринків капіталу Міжнародного валютного фонду (МВФ). Він був представником МВФ в Мережі фінансових інновацій Ради фінансової стабільності (2017 р.), робочій групі Комітету з платежів та ринкових інфраструктур (CPMI)/Світового банку з платіжних аспектів фінансової інклюзії (2014-2016 рр.), а також спільній робочій групі CPMI/Міжнародної організації комісій з цінних паперів (IOSCO) з цифрових інновацій (з 2016 р. і дотепер). Він очолював місії технічної допомоги з платіжних систем і працював експертом з оцінки інфраструктур фінансового ринку в програмах оцінювання фінансового сектору для багатьох країн-членів МВФ. Має досвід участі в місіях FSAP до таких країн: Королівство Бахрейн, Республіка Білорусь, Бельгія, Боснія і Герцеговина, Канада, Республіка Молдова, Норвегія і Сінгапур. Танай є автором публікацій з питань нагляду за мобільними платежами, фінансових технологій (fintech) і фінансових послуг, останніх тенденцій в кореспондентських банківських відносинах, використання готівкових коштів і попиту на цифрову валюту центрального банку, а також регулювання fintech і платежів (готується до публікації). Раніше Танай працював у Банку Таїланду (1999-2013 рр.) і очолював відділи з питань політики платіжних систем і міжнародної банківської діяльності. Був запрошеним науковцем Департаменту досліджень Банку Фінляндії (2002 р.) і запрошеним економістом-дослідником Малазійського центру досліджень і навчання Центральних банків Південно-Східної Азії (SEACEN) (2003 р.). Танай є членом редакційної колегії журналу Платіжна стратегія і системи. Танай є громадянином Таїланду, має магістерський диплом і науковий ступінь Лондонської школи економіки і політичних наук. Поза роботою він грає у бадмінтон і займається тайським боксом.
Національний банк України
Сергій Холод - заступник Голови Національного банку. До сфери управління Сергія Холода належать питання розвитку, регулювання діяльності платіжних та розрахункових систем, управління системою готівкового обігу. Сергій Холод працює у банківській системі 28 років. У 2002 – 2007 роках працював начальником управління інформаційних технологій АКБ "Райффайзенбанк Україна" (у 2006 році змінено найменування на ЗАТ "ОТП БАНК"). Наступні три роки обіймав посаду директора департаменту інформаційних технологій АТ "Індекс-Банк" (Креді Агріколь Груп). У 2009 році Сергій Холод призначений на посаду директора з операційної діяльності, а згодом – першого заступника голови правління ПАТ "СВЕДБАНК". У 2013 році працював заступником голови правління АТ "ТАСКОМБАНК", а у 2013 – 2014 роках – членом Правління ПАТ "Брокбізнесбанк". До Національного банку п’ять років працював на посаді заступника голови правління ПАТ "ВТБ Банк". Сергій Холод закінчив Київський державний економічний університет за спеціальністю "Фінанси і кредит" і Київське вище військове авіаційне інженерне училище за спеціальністю "Авіаційне радіоелектронне обладнання".
Південно-Африканський резервний банк
Кар'єра Герхарда почалася з інформаційних технологій (ІТ), коли він зрозумів, що вивчення права йому не цікаве і зрештою почав вивчати мову програмування Cobol. Згодом він приєднався до армії програмістів, які готувалися до «проблеми Y2K» у 1998 році, розпочавши кар'єру, пов'язану з виявленням ризиків та управлінням ними у сфері ІТ. У 2005 році почав працювати в ІТ-аудиті зовнішнім аудитором (KPMG), а згодом внутрішнім аудитором (в банку Nedbank і Південно-Африканській службі доходів). Герхард налаштований отримувати освіту упродовж всього життя. Він здобув ступені бакалавра з гуманітарних наук, управління фінансами та ІТ. Ці кваліфікації він отримав під час навчання за сумісництвом. Має диплом з відзнакою з інформатики, ступінь магістра із стратегічного прогнозування (у тому числі планування сценаріїв та інших перспективних досліджень), а також ступінь магістра з бізнес-адміністрування (MBA), який здобув у бізнес-школі Генлі (Університет Редінга). Герхард наразі навчається за магістерською програмою з фінансів та банківської справи в Школі східних і африканських досліджень Лондонського університету. Крім того, він здобув професійну підготовку за програмами Всесвітньої організації ISACA (сертифікати CISA і CRISC) та Інституту внутрішніх аудиторів (сертифікати CIA і CRMA). Герхард почав працювати у Південно-Африканському резервному банку (SARB) у липні 2013 року на посаді старшого аналітика IT ризиків Департаменту банківського нагляду у складі групи, що відповідає за регулювання і нагляд за банківським сектором країни в частині технологічного ризику. Він був основним розробником методичних рекомендації щодо аутсорсингу, а також аналітичної записки щодо хмарних обчислень. Герхард був одним із засновників відділу фінансових технологій (Fintech) у Південно-Африканському резервному банку в 2017 році. Деякі з його основних досягнень у фінансових технологіях включають участь у робочій групі Банку з питань віртуальної валюти з моменту її створення у 2016 році. З 2016 року брав участь у проведенні кількох конференцій і семінарів, присвячених кібернетиці та інноваціям. Герхард є власником продукту для Проекту Хоха, в рамках якого вивчається гуртова цифрова валюта центрального банку, а також проекту створення центру інновацій у регуляторній сфері для членів Міжурядової робочої групи фінансових технологій. Він вважає себе талановитим футуристом і любить міркувати про те, як руйнівні інновації можуть вплинути на статус-кво.
Національний банк України
Роман має понад 10-річний досвід роботи в центральному банку, займаючись напрямами від методології платіжних систем до проєктного менеджменту. Зараз у фокусі його діяльності знаходяться інноваційні проєкти в платіжній сфері. Одним із таких проєктів є вивчення цифрової валюти центрального банку «Е-гривня». Крім того, Роман займається науковою діяльністю, здобувши в 2014 році ступінь кандидата економічних наук (тема наукової роботи «Розвиток ринку банківських платіжних карток в Україні») та опублікувавши 18 статей.
Банк Канади
Доктор Гендрі призначений Старшим спеціальним директором з фінансових технологій (FinTech) у Департаменті управління фондами і банківської діяльності Банку Канади у червні 2016 року. У цій ролі він здійснює керівництво роботою Банку з моніторингу та дослідження розвитку і застосувань нових технологій, що впливають на фінансовий сектор. Раніше він обіймав посаду Директора з досліджень в Департаменті управління фондами і банківської діяльності, а до цього працював у Департаменті фінансових ринків. Особисті дослідження Доктора Гендрі було зосереджено на цифровій валюті центрального банку, електронних грошах, визначенні цін на ринку державних облігацій Канади і комунікаціях центрального банку. Отримав ступінь кандидата економічних наук в Університеті Західного Онтаріо (University of Western Ontario).
Банк Швеції
Бьорн Сегендорф працює старшим радником в Департаменті платежів Банку Швеції. Основні сфери компетенції пана Сегендорфа такі: роздрібні платежі, фінансова інфраструктура і розробка політик на пов'язані теми, напр. Фінансові технології та інновації, долучення небанківських установ до безготівкових розрахунків. Пан Сегендорф очолював економіко-аналітичну роботу в проекті цифрової валюти центрального банку у Банку Швеції (e-krona) і був редактором першого звіту проекту e-krona. Він є членом комітету ринкової інфраструктури та платежів Європейського комітету банківських стандартів (ECBS) і раніше брав участь у різних робочих групах Банку міжнародних розрахунків (BIS).
Центральний банк Уругваю
Адольфо Сарміенто працює Директором з питань економічної політики та ринків, надає консультації правлінню Центрального банку Уругваю, відповідає за реалізацію монетарної політики, регулювання і нагляд за платіжними системами, а також залучений до роботи з фінансовими технологіями (FinTech), зокрема до Проекту з цифрової валюти (Digital Currency Project). Він також бере участь у ролі консультанта в переговорах з питань фінансових послуг MERCOSUR і в оцінці ризиків фінансової системи. Адольфо Сарміенто отримав вищу освіту з економіки в Університеті Республіки Уругвай, має диплом магістра з прикладної макроекономіки Католицького університету Чилі і ступінь кандидата наук Католицького університету Аргентини.
Університет Іллінойсу
Національний банк України
Ольга Василєва - заступник директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку України, фахівець в сфері регулювання діяльності платіжних систем, роздрібних платежів та карткових продуктів. Ольга має більш ніж 20 річний досвід роботи в українській банківській системі та в сфері банківського аудиту, з них останні 6 років - у Національному банку України. В сферу її компетенції зокрема входить дослідження цифрових валют центральних банків (ЦВЦБ), сприяння розвитку інноваційних платіжних технологій на ринку (проєкт GO FinTech), а також розвиток систем, створених Національним банком України - національної платіжної системи Простір та системи віддаленої ідентифікації BANK ID НБУ. Ольга Василєва має ступінь магістра в галузі фінансів зі спеціалізацією банківська справа.
Банк Японії
Юко Кавай працює на посаді Генерального директора з питань європейського регіону у Банку Японії з березня 2018 року. Вона очолює дослідження економіки і динаміку розвитку фінансових ринків/промисловості країн Європи, Близького Сходу і Африки. Юко Кавай розпочала кар'єру у Банку Японії в 2003 році і працювала керівником Центру фінансових технологій (FinTech), менеджером філії в префектурі Коті, керівником відділу валютних операцій, головним представником у Гонконзі, а також займала різні посади у підрозділі фінансових ринків і в Департаменті перевірок фінансової системи і банків. Її останнє призначення, до переведення в Європу, було в Центрі фінансових технологій, де проводилися дослідження дотичних технологій і який був інформаційним центром для практикуючих спеціалістів, дослідників та інших пов'язаних сторін. До працевлаштування в Банку, Юко Кавай працювала у банківській групі JPMorgan/Chase/Chemical на різних посадах у підрозділі фінансових ринків, зокрема, вивчаючи питання структурування деривативних продуктів, а потім в незалежному мозковому центрі RPTech, на посаді директора з досліджень. Юко Кавай має ступінь магістра з ділового адміністрування Уортонської школи бізнесу при Університеті Пенсильванії і ступінь бакалавра з права Кіотського університету.
Банк Фінляндії
Алексі Грим - керівник і радник з питань діджиталізації у Банку Фінляндії. Він керує портфелем проектів, спрямованих на діджиталізацію фінансової індустрії, які охоплюють такі теми, як фінансові технології (fintech), платіжні системи, цифрова валюта, технології розподіленого реєстру та аналітика даних. До працевлаштування у центральний банк, він 15 років працював у консалтинговій і технологічній сфері у Лондоні та Гельсінкі. Пан Грим є дипломованим спеціалістом із соціальних наук (Економіка) і магістром наук (Міжнародний бізнес) Університету Турку, а також учасником програми Фулбрайта для науковців.
Distributed Lab
Павло Кравченко - к.т.н. в області інформаційної безпеки, криптограф, CEO і засновник Distributed Lab - Центру розробки блокчейн-рішень для фінансового ринку. Команда Distributed Lab створила лабораторію з розробки програмного продукту fintech 2.0. Павло є головним автором трьохтомного навчального посібника для студентів технічних ВНЗ України "Блокчейн і децентралізовані системи", а також книги "Фінансовий Інтернет: посібник для інженера".
Нідерландський Банк
Гарро Бовен - Радник з питань політики у Нідерландському Банку. Він працює на стику економіки, розробки політики та IТ технології і є співавтором Цільового дослідження цифрової валюти центрального банку (CBDC), яке Нідерландський Банк опублікує навесні 2020 року. Це дослідження має на меті вивчити ключові варіанти дизайну, можливості та ризики CBDC, яке буде опубліковано англійською та голландською мовами.
AtticLab
Васильчук Сергій Володимирович - з 2016 керуючий партнер Фінтех-компанії AtticLab. Роком раніше, очолював проект комерційного банку, з випуску та розподіленого процесингу токенізованих електронних грошей. Брав активну участь у пілотному проекті НБУ, як лідер розробників blockchain платформи "e-hryvnia". Профільну інженерну освіту Сергій отримав у Київському Політехнічному Інституті. Як розробник більше 10 років життя присвятив розробці платіжних систем, сервісів протидії шахрайству та інших фінансових інструментів.
Soramitsu
Макото Такемія - співзасновник і генеральний директор компанії Soramitsu. Він є автором більше 20-ти рецензованих наукових робіт і активно займається дослідженнями. Макото має ступінь магістра з комп'ютерних наук Каліфорнійського державного політехнічного університету міста Сан-Луїс-Обіспо і наразі працює над докторською дисертацією в Токійському університеті. У компанії Soramitsu Макото працював над створенням платформи Hyperledger Iroha, системи миттєвих платежів для Національного банку Камбоджі, і децентралізованого цифрового депозитарію для цифрових активів під назвою D3 Ledger.
Фонд Тезоса
Райан Лекі - керівник служби інформаційної безпеки і член Ради Tezos Foundation. Райан почав працювати у сфері комп'ютерної безпеки і криптографічних платіжних систем із впровадженням сліпих токенів і децентралізованих додатків у 1990х роках. Відтоді він працював над надійним обчислювальним обладнанням і дистанційним випробуванням хмарних обчислень, використовуючи апаратні модулі безпеки і технологію безпеки платформи. Він був співзасновником компанії CryptoSeal, яка пізніше була продана компанії Cloudflare (в 2014 р.), де він декілька років працював проектним менеджером з питань безпеки. Після деякого часу роботи консультантом з питань безпеки та проектним менеджером, перейшов працювати у Tezos Foundation (у 2018 р.), де крім питань щодо безпеки займається питаннями інфраструктури для випуску токенів безпеки.
Accenture
Др. Усмен Жак Манденг - старший консультант міжнародного відділу з питань блокчейну компанії Accenture, співкерівник проєкту з просування цифрової валюти центральних банків, автор ідей у сфері діджиталізації платежів. Др. Манденг є запрошеним науковцем Інституту міжнародних відносин при Лондонській школі економіки та політичних наук, де його робота зосереджена на розробці нових форм грошей. Пропрацював більше 20-ти років у МВФ та у фінансовій сфері. Він є членом Бреттон-Вудського комітету, почесним членом комітету з питань оновлення Бреттон-Вудсу та членом міжнародного фонду Robert Triffin International. Має докторський ступінь Лондонської школи економіки.
Київстар
З 2000 до 2009 рр. очолював розвиток бізнесу банківських карток в банках Білорусі (Пріорбанк, Бєлагропромбанк), Росії (Райффайзен банк), України (Райффайзен Банк Аваль). З 2009 до 2015 рр. керував розвитком продуктів Visa у 17 країнах близького зарубіжжя, з 2015 до 2016 рр. - Віцепрезидент MasterCard (керував розвитком бізнесу в Білорусі). З 2016 до 2019 рр. - Керівник Служби мобільних фінансових сервісів Beeline Казахстан. З липня 2019 р. - Директор Департаменту мобільних фінансових сервісів (МФС) Київстар.
UKRSIBBANK
Керівник Департаменту розвитку Digital каналів та розвитку карткових продуктів Retail в АТ UKRSIBBANK BNP Paribas. У банківському бізнесі працює 20 років. Працювала за напрямком кредитування малого бізнесу, продажів, керівником регіональних команд. З 2018 року працює у напрямку розвитку Digital каналів, CRM, Open banking, Payments, Cards. Відповідає за розвиток Agile продуктів у банку.
Softinvest Holding
Дмитро Зарахович отримав освіту у Міжнародному Соломонову Університеті за спеціальністю «Фінанси та кредит», а також у Київському Інституті Міжнародних Відносин за спеціальністю «Міжнародні валютно-кредитні відносини». У бізнесі — більше 20 років, з них — 17 років на керівних посадах в компаніях, що працюють в ІТ та fintech-галузях. На сьогодні є співвласником та головним виконавчим директором Softinvest Holding — групи провідних компаній, що спеціалізується на трьох основних напрямках: електронна комерція, платіжні рішення та ІТ системна інтеграція. Також Дмитро Зарахович є керівним партнером фінансового оператору UAPAY. В минулому році компанія UAPAY взяла участь в розробці ідеології і тарифів в рамках проекту впровадження власної цифрової української валюти — Е-гривні, а також виконала функції агенту з розрахунків на платформі платіжного сервісу UAPAY.UA. Дмитро Зарахович володіє глибоким знанням фінансового ринку та має широку експертизу в сегменті інтеграційних платіжних рішень для різноманітних платформ. Неодноразово приймав участь у fintech конференціях в якості спікера, також був ментором числених українських fintech-стартапів. Дмитро став основним ініціатором та промоутером розробки і виведення на український фінансовий ринок абсолютно нового продукту — сервісу безпечних угод (Escrow-сервіс).
Національний банк України
Кейт Щеглова-Голдфінч - старший проектний менеджер із розробки стратегії фінансових технологій в НБУ, експерт з децентралізованих фінансів (DeFi), входить у 50 провідних світових експертів з фінансових технологій (TOP50 Global Fintech Thought Leaders). Кейт - професійний журналіст із майже 20-річним досвідом у сфері фінансових технологій, блокчейну та децентралізованих фінансів. 12 років тому вона заснувала журнал Future magazine (Українське видання про фінансові технології і цифрову економіку futuremagazine.io). У 2017 р. Кейт долучилася до команди Лондонського видання The Fintech Times (thefintechtimes.com) як асоційований редактор. Останні три роки була учасником, модератором і доповідачем на міжнародних заходах з фінансових технологій і у 2019 р. увійшла в 50 провідних світових експертів з фінансових технологій (TOP50 Global Fintech Thought Leaders) за рейтингом Thinkers360. У жовтні 2019 р. зайняла посаду старшого проектного менеджера з розробки стратегії фінансових технологій в НБУ. Наразі Кейт розробляє Стратегію НБУ з фінансових технологій до 2025 року і концепцію Регулятивної пісочниці із запуском першої української міні-програми на ступінь магістра з бізнес-адміністрування «Цифрові фінанси 4.0» за підтримки НБУ та провідних надавачів цифрових і платіжних послуг. Кейт закінчила Лондонський університет Метрополітан (за магістерською програмою «Стратегічний маркетинг і цифрові технології») у 2016 р.
Національний банк України
Міхня Константінеску - керівник досліджень у Національному банку України, лектор у Центрі управління міською нерухомістю (CUREM) при Цюрихському Університеті, запрошений науковець у Київській школі економіки. Він має великий досвід роботи експертом на управлінських і керівних посадах різної кваліфікації у сфері фінансів, нерухомості та діяльності центральних банків. Міхня Константінеску безперервно займався аналітичною роботою і дослідницькою діяльністю на усіх займаних посадах, як у приватному, так і в державному секторі. Він має докторський ступінь з економіки Цюрихського Університету, а також ступінь магістра з кількісних фінансів, наданий спільно Швейцарським федеральним інститутом технологій і Цюрихським Університетом.
Незалежний фінтех-експерт
Анастасія Шевченко - незалежний фінтех-експерт, авторка книги «Діджитал Ера» (https://digitalera.com.ua/), незалежний фінтех-експерт, засновниця та СЕО Fintech Solutions, Co-founder фінтех-маркетплейсу Let’sPartner (https://www.letspartner.co/ru/), генеральний менеджер Lugera Ukraine (ex-Adecco Ukraine, https://lugera.in.ua/).
UNIT.City, корпус B12, конференц-зал UNIT.Verse, вул. Дорогожицька 3, Київ, Україна